Personer Handlingar Platser Fotografier Böcker & Tidningar
Här är du:  Handlingar  >  Kyrkohandlingar  >  Födda  >  1864
Logga in  |  Bli medlem
Födelse- och dopbok Gräsö C:2   
< 18631865 >
1864 års Födelse- och dopbok för Gräsö Församling


MånadDagNamnFarMorPlatsDöptFaddrar
YrkeNamnNoteringNamnÅlderÅrMånadDag
Januari6Axel Emanuel SkogsmanJacob Byggdén Född Värö, FinlandAnna Greta Sundberg43Agnil 110
Januari10Anna Karin Anna Greta Abrahamsdotter (piga)24Östermörtarö 113
Januari13Brita Carin HusmanErik MarcussonFödd ÖsterbynAnna Greta Jansdotter29Murskaregrund 115
Januari29Brita Carin DrängJohan Petter ElfströmFödd på LjusteröGreta Brita Andersdotter24Söderboda Myren 131
Januari29Erika Maria BondeErik Janssonfödd i NorrbodaBrita Lena Månsdotter30Norrboda 21
Februari1Erik Jacob ArbetskarlCarl ForsmanFödd i ForsmarkAnna Brita Persdotter38Långwiken 27
Mars17Anders Petter BondemågenAbraham MattssonFödd i SöderbodaBrita Stina Mattsdotter27Östermörtarö 320
April6Hilda Anna Sofia InspektorJohan Edvard Lindgrenfödd i BörstilFredrika Bjökman34Herrgården 417
April16Carl Bernhard SjömanLars LarssonFödd i NorrbodaCarin Hansdotter37Klockarboda 419
April18Erik Abel BåtsmanAnders Gräsmanfödd i SöderbodaIngrid Maria Gräsman35Västerby Egor 421
April19Olof Petter TorpareJan Staffanssonfödd NordangärdeAnna Brita Andersdotter33Kalvhaga 424
Maj6Alfred Bernhard BåtsmanMatts Norbergfödd HökhuvudBrita Stina Andersdotter26Nötsveden 515
Maj16Brita Stina BondesonJan ErssonFödd i NorrbodaBrita Carin Jansdotter24Norrboda 519
Maj16Anna Carin BondeJan Jacob AbrahamssonFödd i ÖstermörtareAnna Carin Eklund21Östermörtarö 520
Maj20Carl Fredrik FiskareMats NordlundFödd i TranvikBrita Stina Hansdotter45Rönngrund 529
Juni1Brita Stina BondeJan PerssonFödd i NorrbodaBrita Karin Mattsdotter20Norrboda 65
Juni7Carl Wilhelm TorparenErik AnderssonFödd MårtensbodaStina Persdotter40Långviken 614
Juni10Anna Brita FyrmästareErik Olof AlmFödd på ÖrskärAnna Carin Månsdotter36Örskär 619
Juni19Erik Edvard FyrvaktareMats EricsonFödd på Lilla RistenBrita Karin Andersdotter26Djursten 614
Juni23Carl Gustaf StatkarlCarl WahlbergFödd i NybyggetAnna Stina Östensson43Herrgården 628
Juli20Clara Margareta TorpareJohan Olof NordFödd i KovikKarin Mattsdotter24Strand 624
Juli29Catharina TorpareJohan ÖstergrenFödd i ÖstermörtareBrita Ersdotter29Norrgället 82
Augusti27Carl KolarenAnders ÖbergFödd NybyggetStina Österberg21Nybygget 828
September27Johan DrängPer Erik PerssonFödd i AlundaMaja Stina Lundin31Herrgården 101
September30Erik Gustaf TorpareJan ErssonFödd i GetskärKarin Östensson36Lönnholmen 105
Oktober8Alma Christina BondeAnders AnderssonFödd i VästerbynGreta Stina Andersdotter25Västerbyn 1016
Oktober13Brita Carin BåtsmanJohan StormanFödd VesslandAnna Karin Andersdotter32Norrboda 1016
Oktober18Amanda Christina BondemågAnders AnderssonFödd i SöderbodaGreta Stina Månsdotter22Murskaregrund 1025
Oktober18Carl Petter BondeErik EkholmFödd på GetskärBrita Carin Tillman28Bjurön 1028
November3Johanna (Lotsförman Anders Öman)Född på ÖrskärChristina Blomberg28Norrboda 117
November13Carolina Christina FyrbiträdetOlof Petter JansonFödd i KlockarbodaCarin Öman28Djursten 1120
December2Erik August SkeppareJohan ÖsterbergFödd på SingöAnna Karin Söderqvist29Söderboda 124
December6Anders BondesonAnders JanssonFödd i KrangelbodaAnna Brita Persdotter22Österbyn 1211

Visa endast aktuell rad

< 18631865 >
Visa kontrollerade rader Ja | Nej | Va?